Tesla otvorí nabíjacie stanice

Tesla otvorí svoje nabíjacie stanice pre elektromobily iných značiek

Tesla otvorí svoje nabíjacie stanice pre elektromobily iných značiek

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk potvrdil, že spoločnosť chystá otvorenie vlastných nabíjacích staníc Supercharger pre ďalšie elektromobily. Musk to povedal na Twitteri a odpovedal na otázku o špeciálnom konektore, ktorý sa používa na nabíjanie automobilov Tesla. Do konca tohto roka budú môcť majitelia elektromobilov iných značiek využívať jednu z najširších nabíjacích sietí na svete, predtým však bude musieť Tesla vyriešiť problém s adaptérmi a zmeniť mobilnú aplikáciu.

Na rozdiel od iných výrobcov elektromobilov sa Tesla spočiatku rozhodla nespoliehať sa na nabíjacie siete tretích strán a od základov si vybudovala vlastnú. Arzenál Tesly dnes obsahuje viac ako 25 000 kompresorov na 2 700 staniciach po celom svete. Nabíjať z nich však zatiaľ môžu iba elektromobily Tesla. To je rozdiel medzi Superchargerom a napríklad európskou sieťou Ionity, ako aj Electrify America alebo ChargePoint pôsobiacimi v USA.

Tesla viackrát povedala, že sa chystá otvoriť svoje nabíjačky iným, ale zatiaľ sa tak nestalo: minulý rok Musk uviedol, že niektoré automobilky začali prevádzkovať stanice Supercharger, detaily však nezverejnila.

Spoločnosť pred mesiacom plány potvrdila v rozhovore s nórskymi úradníkmi. Podľa Electreku nehovoríme o niekoľkých staniciach v Nórsku, ale o otvorení celej siete, ktorú môžu využívať majitelia všetkých „zelených“ automobilov pomocou adaptérov a mobilnej aplikácie.

„Vyrobili sme si vlastný konektor, pretože v tom čase neexistoval štandard a Tesla bola jediným výrobcom, ktorý vyrábal elektrické autá s dlhým dojazdom.“ Jedná sa o pomerne tenký konektor pre nabíjanie s nízkym a veľkým výkonom. Do konca roku 2021 však otvoríme našu sieť pre ďalšie elektrické autá, ”napísal Musk na Twitteri.

Adaptérovú zástrčku, ktorú Tesla vyvinie, budú musieť používať vodiči v USA. V Európe spoločnosť dnes používa štandard CCS (Combined Charging System), takže zostáva vykonať zmeny v mobilnej aplikácii.

Zdroj
motor.ru