NÁŠ TIP PRE VÁS NÁŠ TIP PRE VÁS

EÚ potrebuje do roku 2024 asi 1 milión verejných nabíjacích staníc pre elektromobily

Podľa článku agentúry Reuters si Európska únia musí stanoviť jasné ciele týkajúce sa vybudovania jedného milióna verejných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá do roku 2024 a troch miliónov nabíjacích staníc do roku 2029. Zástupcovia Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA) sa vo svojom liste adresovanom Bruselu obrátili na zodpovedných činiteľov s výzvou urýchlene začať konať. Podľa ACEA to umožní výrobcom automobilov a prevádzkovateľom energetických sietí spoľahlivejšie plánovať svoju budúcnosť.

„Európska komisia by mala podniknúť okamžité kroky na stimuláciu rastu nabíjacej infraštruktúry v členských štátoch EÚ. V opačnom prípade budú ohrozené dokonca aj už stanovené ciele zníženia emisií škodlivých látok do ovzdušia v rámci boja proti klimatickým zmenám “, uviedol v liste predseda BMW a šéf ACEA Oliver Zipse.

 Ako píše agentúra Reuters, v poslednej dobe v Európe došlo k výraznému nárastu predaja elektrických vozidiel, ako aj k poklesu predaja konvenčných vozidiel poháňaných spaľovacím motorom. Výrobcovia automobilov začali aktívne vyrábať nové modely elektrických vozidiel a prispôsobili svoj vozový park nedávno zavedeným prísnejším požiadavkám EÚ na množstvo povolených emisií škodlivých látok. Rastúci počet krajín sa snaží stimulovať ekonomiku v rámci programov na zotavenie sa z pandémie koronavírusu aj vládnymi dotáciami pre automobilky a obyvateľstvo spojené s výrobou a nákupom elektrických vozidiel.

Zároveň agentúra konštatuje, že budovanie verejných nabíjacích staníc pre elektromobily a ďalších nabíjacích bodov na pracoviskách , či v mestských aglomeráciách je veľmi pomalé. Rozdiel v tarifách a spôsoboch platby za tieto služby tak isto nepomáha pri riešení problému. Podľa odborníkov sa ku koncu roka 2020 v Európskej únii používa 224 538 verejných nabíjacích staníc.

verejná nediskriminačná nabíjacia stanica v Seredi

 Zástupcovia ACEA vo svojom liste tiež naznačujú potrebu postaviť do roku 2029 asi 1000 nabíjacích staníc na vodík pre FCEV hybridné automobily, ako aj nákladné vozidlá, ktoré používajú výlučne tento druh paliva.

Agentúra Reuters dodáva, že nemecká vláda schválila minulú stredu ( 03.02.2021) návrh zákona na výstavbu 1 000 rýchlo nabíjacích DC staníc pre elektrické vozidlá pozdĺž diaľnic do konca roku 2023. Projekt sa odhaduje na 2 miliardy eur.

Na záver

Podľa informácii denníka pravda z 10.12.2020 je na Slovensku 507 nabíjacích staníc. Pritom technológie postúpili už tak ďaleko, že v niektorých štátoch, ako napríklad Japonsko a Čína, už môžu elektrické autá prostredníctvom nabíjacích staníc nielen čerpať energiu, ale ju aj spätne dodávať do siete počas špičiek a stať sa tak formou pojazdnej elektrárne. V ďalších štátoch, ako napr. Bielorusko, je nabíjanie elektromobilov z verejných nabíjacích staníc bezplatné.

Aj Slovensko má svoje moderné riešenia neradostnej situácie s nabíjacou infraštruktúrou. Spoločnosť Elmark Plus ponúka nabíjacie stanice s možnosťou platby za nabíjanie pre všetkých držiteľov bežných platobných kariet. Práve takéto riešenia výrazne pomáhajú zefektívniť rozdrobenú nabíjaciu infraštruktúru. Unifikácia nabíjacích prístupov ( či už konektorov, alebo platobných systémov) je kľúčom k dosiahnutiu výrazného zlepšenia v tejto oblasti.

Svet nestojí na mieste, aj keď sa to možno niektorým našim predstaviteľom tak zdá. Už dnes máme neuveriteľne ďaleko k vyše 37 tisícom nabíjacích staníc v Holandsku s približne 17 mil. obyvateľov. Už včera bolo pozde!!!

Tak ako požadujú odborníci z ACEA, či v Bruseli, alebo aj v Bratislave by mal zaznieť budíček! Aby sme sa o pár rokov smutne nepozerali, kam nám ten vyspelý svet ušiel.

V útulnej obci Prakovce rozloženej na úbočí malebnej rieky Hnilec, ale dokonca ani v okresnom meste Gelnica, ešte stále nabíjaciu stanicu nemajú!

okresné mesto Gelnica

Zdroj
elektro-vozidla.sk