tesla-cybertruck

Tesla predstavila radikálny pickup s dojadzom až 800 km!

Tesla Cybertruck je meno ďalšieho elektromobilu kalifornskej značky, ktorý sa dočkal predstavenia dnes nadránom. Aj keď nás Elon Musk na to viackrát upozorňoval, radikálny dizajn elektrického pickupu určite prekvapil. Nemenej zaujímavé sú pritom jeho extrémne špecifikácie, vrátane dojazdu, rýchlosti, úžitkových vlastností a ceny.

„Futuristický cyberpunk dizajn,“ naozaj

Zdá sa, že Muskova túžba po ceste na Mars a jeho následnej kolonizácie, ako aj jeho záľuba v sci-fi, sa pretavila do dizajnu najnovšieho modelu značky Tesla. Ešte pred samotným predstavením na jeho adresu povedal, že bude mať „futuristický cyberpunk dizajn“, pričom má byť ako „vystrihnutý“ zo sci-fi filmu Blade Runner.

Dodal, že „super-futuristický“ dizajn by mohol odradiť od kúpy mnohých ľudí. Ak by sa tak stalo vo veľkom meradle, v hre je možnosť, že Tesla v budúcnosti urobí konvenčnejšiu verziu. Sme každopádne veľmi zvedaví, ako verejnosť vozidlo príjme a či ľudia dokážu prekonať konformitu spojenú s dizajnom nielen automobilov typu pickup, ale áut ako takých.

Dizajn však určite nie je len o záľube Elona Muska v sci-fi. Podstatnejšiu rolu zrejme hrala aerodynamika a jednoduchosť výroby vozidla. Takže aj vďaka tomu bude môcť Tesla Cybertruck ponúknuť vynikajúci dojazd a pomerne akceptovateľné cenovky.

Exoskeleton a Armor Glass

Konštrukcia elektrického pickupu „exoskeleton“ je vyrobená zo špeciálnej „ULTRA-HARD 30X COLD-ROLLED“ ocele. Tesla tvrdí, že prináša maximálnu možnú odolnosť a ochranu cestujúcich, pričom nič lepšie sa nedalo použiť.

Tesla Cybertruck bude podobne ako ťahač Tesla Semi využívať špeciálne „kompozitné“ sklo s prímesou polyméru „Tesla Armor Glass“. Prezentácia jeho odolnosti však v rámci predstavenia modelu nedopadla podľa predstáv aktérov, a tak Tesla bude musieť na ňom zrejme ešte popracovať.

Úžitkové vlastnosti

Podstatou 6-miestneho elektrického pickupu Tesla Cybertruck sú určite úžitkové vlastnosti. Jeho zadný nákladný priestor meria na dĺžku 198 cm, pričom je možné použiť tónovaný kryt. Tento kryt je pritom tak pevný, že dá naň postaviť. Uzamykateľné exteriérové úložisko dosahuje objem vyše 2 800 l. Vozidlo má ale aj ďalšie úložné priestory. Vpredu nájdeme napríklad tzv. frunk.

Novinka bude dostupná v 3 výkonových verziách, ktoré sa budú líšiť aj ťažnou silou. Základná zvládne 3,4+ tony, stredná 4,5+ tony a najvyššia 6,4+ tony. Maximálne užitočné zaťaženie vozidla je 1 590 kg. Ako správny pracant je vybavený el. zásuvkou, napr. pre napájanie náradia. Poskytne však aj vzduchový kompresor.

Určite sa hodí aj vzduchový podvozok (je štandardom), ktorý je možné znížiť a zvýšiť v oboch smeroch o 10 cm, pričom maximálna svetlá výška dosahuje hodnotu 41 cm. Predný nájazdový uhol má pritom 35 stupňov, zadný 28 stupňov. V štandarde je aj základný systém Autopilot. Za funkcionalitu Full-Self Driving sa pripláca 6 300 €.

Interiér

Interiér je po vzore novších modelov od Tesly minimalistický. Jednoduchej palubnej doske dominuje centrálny dotykový displej s uhlopriečkou 17″. 6 cestujúcich nájde svoje miesto v dvoch 3-miestnych radoch, pričom pod zadnými sedadlami nájdeme úložný priestor. Dá sa predpokladať, že produkčná verzia ponúkne volant konvenčného tvaru.

tesla cybertruck interier

3 verzie

Tesla Cybertruck bude dostupná v troch verziách:

  • Single Motor RWD: Jeden elektromotor poháňajúci zadnú nápravu, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h): pod 6.5 s, maximálna rýchlosť: 177 km/h, dojazd (odhad): 400+ km (EPA), cena: 39 900 $ (bez DPH) = cca 43 000 € (s 20 % DPH)
  • Dual Motor AWD: Dva elektromotory poháňajúce obe nápravy, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h): pod 4.5 s, maximálna rýchlosť: 193 km/h, dojazd (odhad): 480+ km (EPA), cena: 49 900 $ (bez DPH) = cca 53 400 € (s 20 % DPH)
  • Tri Motor AWD: Tri elektromotory poháňajúce obe nápravy, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h): pod 2.9 s, maximálna rýchlosť: 209 km/h, dojazd (odhad): 800+ km (EPA), cena: 69 900 $ (bez DPH) = cca 75 600 € (s 20 % DPH)

Zdroj: tesla