Nová batéria Toyoty

Toyota uvádza batériu s 15 minútovým nabíjaním

Jedným z kľúčových elementov elektromobilov sú jeho trakčné batérie. Práve tie ovplyvňujú celý rad parametrov elektrického vozidla, takých ako dojazd, doba nabíjania a iné.  Japonská automobilka Toyota spolupracuje s výrobcom elektroniky Panasonic na vytvorení funkčného prototypu lítium-iónovej batérie pre elektrické vozidlá,  na úplné nabitie ktorej stačí iba 15 minút. Okrem toho, že pri rovnakých rozmeroch v porovnaní so súčasnými batériami, sa až o desaťkrát skracuje doba ich nabíjania, ponúkajú aj podstatne väčší dojazd. Nový koncept batérie by sa mal dostať na trh v roku 2025.

Nová batéria využíva tuhý elektrolyt, ktorý jej umožňuje rýchlejšie nabíjanie a zároveň poskytuje dlhší dojazd vďaka vyššej  hustote energie oproti v súčasnosti používaným lítium-iónovým batériám.

Automobil vybavený takouto batériou sa mal predstaviť na tohtoročných olympijských hrách v Tokiu, ktoré sa však kvôli pandémii odložili na budúci rok. Prototyp čaká ešte niekoľko rokov testovania, počas ktorých musí automobilka zabezpečiť, aby bol jeho vynález bezpečný, odolný a aby vydržal časté dobíjanie.

Plné nabitie súčasných akumulátorov dnes trvá od jeden a pol hodiny (na štandardnej rýchlonabíjacej DC stanici),  do desiatich hodín( pokiaľ sa nabíjate z domovej zásuvky). Pre diaľkovú prevádzku elektrických vozidiel je ale rozhodujúca aj doba dobíjania počas „ krátkych zastávok na kávu“ a počet minút strávených pri nabíjacej stanici výrazne určuje komfort používania elektrických vozidiel.

Vývoj novej batérie je súčasťou plánu spoločnosti Toyota masívne preniknúť na trh čistých elektrických vozidiel. Automobilka s 25-ročnou tradíciou vývoja a výroby hybridných vozidiel chce do roku 2025 ponúknuť najmenej 10 elektrických vozidiel, z ktorých šesť bude ponúkaných na celom svete. Vďaka svojim inováciám môže Toyota do svojich elektrifikovaných vozidiel umiestniť oveľa menšie, ľahšie a energeticky efektívnejšie batérie ako jej konkurenti.

Zdroj:
yandex