Harley-Davidson’s LiveWire

Harley-Davidson’s LiveWire sa stane prvou verejne obchodovanou spoločnosťou na výrobu elektrických motocyklov

Vďaka novej dohode o fúzii, sa spoločnosť Harley-Davidson na výrobu elektrických motocyklov známa ako LiveWire stane prvou verejne obchodovanou spoločnosťou na výrobu elektrických motocyklov v USA. Dohoda bola uzavretá medzi tromi spoločnosťami. Harley-Davidson, špeciálnou akvizičnou spoločnosťou (SPAC) AEA-Bridges Impact Corp, a taiwanským gigantom pre elektrické skútre KYMCO.

Dohoda bude financovaná 400 miliónmi dolárov v hotovosti v držbe AEA-Bridges Impact Corp. Investíciou 100 miliónov dolárov od Harley-Davidson a investíciou 100 miliónov dolárov od KYMCO prostredníctvom súkromnej investície do verejného kapitálu (PIPE).

Očakáva sa, že akcie novej spoločnosti budú kótované na burze cenných papierov v New Yorku pod tickerom LVW. Akcie Harley-Davidson (HOG) sú v súčasnosti v obchodovaní pred trhom približne o 10 % po oznámení správy. Ako vysvetlil predseda, prezident a generálny riaditeľ Harley-Davidson Jochen Zeitz:

„Dnešné oznámenie je historickým míľnikom, keďže LiveWire je nastavená na to, aby sa stala prvou verejne obchodovanou spoločnosťou zaoberajúcou sa EV motocyklami v USA. Poslaním spoločnosti LiveWire je stavať na 118-ročnej línii Harley-Davidson a stať sa najžiadanejšou značkou elektrických motocyklov na svete. No ambíciou je byť aj vedúcou spoločnosťou v celosvetovom meradle. elektrifikácia športu. Táto transakcia poskytne LiveWire slobodu financovať vývoj nových produktov a urýchliť jej model uvedenia na trh. LiveWire bude môcť fungovať ako agilná a inovatívna verejná spoločnosť, pričom bude ťažiť z rozsiahlych výrobných a distribučných schopností svojich strategických partnerov, Harley-Davidson a KYMCO.

Po uzavretí obchodu budúci rok si Harley-Davidson udrží kontrolný podiel 74 % v novej spoločnosti. Akcionári ABIC budú vlastniť približne 17 % a zakladatelia ABIC a KYMCO budú vlastniť každý približne 4 %.

Projekt elektrického motocykla Harley-Davidson začal v samotnej spoločnosti. Prvým vydaným modelom bol elektrický motocykel Harley-Davidson LiveWire, ktorý sa stal najpredávanejším elektrickým motocyklom v krajine.

Napriek tomu, že LiveWire sa vyvíja v rámci Harley-Davidson, padlo rozhodnutie oddeliť elektrické ambície H-D pod novú značku jednoducho známu ako LiveWire .

To viedlo k odstráneniu HD značky a opätovnému uvedeniu motocykla LiveWire na trh ako LiveWire One s oveľa nižšou cenou.

Tento krok nasledoval po podobnej akcii Harley-Davidson, keď minulý rok odčlenil svoj vlastný interný program elektrických bicyklov do startupu na e-bicykloch známeho ako Serial 1 .

Fúzie SPAC sa ukázali ako obľúbený spôsob, ako sa spoločnosti s dvojkolesovými elektrickými vozidlami rýchlo dostať na americký akciový trh. Gogoro oznámil, že sa nedávno vydal podobnou cestou so SPAC, ktorý ho pošle na NASDAQ.

Chcenie LiveWire stať sa prvou verejne obchodovanou spoločnosťou na výrobu elektrických motocyklov v USA môže vyžadovať trochu viac úsilia. Zatiaľ čo elektrické dvojkolesové vozidlá Gogoro s rýchlosťou 50+ mph (80+ km/h) sú častejšie považované za skútre ako za motocykle, verejne obchodované trojkolesové zábavné vozidlá Arcimoto sú technicky motorky v právnom zmysle vo väčšine štátov USA. Spoločnosť Arcimoto sa však snaží vyhnúť tomu, aby sa o svojich vozidlách hovorilo ako o motocykloch, takže spoločnosť pravdepodobne nebude bojovať za tento titul príliš tvrdo.

V porovnaní s bežnými elektrickými motocyklami ako Zeros a Energicas bude LiveWire od H-D určite prvý na Wall Street.

Zdroj
electrek