Fuell Flow

Fuell Flow – elektrický motocykel

Bývalý konštruktér naj…motocyklovej značky Harley-Davidson Erik Buell  priniesol svetu ďalší skvost – elektrický motocykel  Fuell. Hoci preklad slova Fuell je palivo, tento krásavec palivo nepotrebuje – iba ak nemáme na mysli palivo vo forme prijatého elektrického náboja do jeho prekvapivo malého akumulátora.

Technické charakteristiky

E-motorka je podľa jej autorov zameraná na každodenné mestské výlety, a to aj napriek prítomnosti prvkov, ktoré by ju predurčovali skôr na  diaľnice . Namiesto zvyčajnej palivovej nádrže, je tu prepravné puzdro s objemom 50 litrov a namiesto motora je lítium-iónový akumulátor s kapacitou 10 kWh.

Zadné koleso je vybavené elektrickým motorom s výkonom 48 „plnokrvných koní“ . Dá sa objednať aj ekonomickejšia verzia s výkonom  15 „ polokrvných koníkov“. Krútiaci moment tohto „záprahu“ výrazne prekračuje všetky analógy na báze benzínového paliva a je na úrovni 750 N.m. Takáto dynamika umožňuje zrýchlenie  do 100 km / h za 2,7 sekundy,  pričom do mestských 60 km / h  vás po zelenej na semafóre zrýchli za 1,6 sekundy !!!  Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená v ekologickom režime na 88 km / h, v režime šport – 135 km / h.

Batéria vám umožní cestovať na jedno nabitie 240 km. Na mestskú jazdu by to malo stačiť, na putovanie naprieč Európou, budete musieť vypiť veľa….kávy, po veľmi výdatnom jedle. Lebo, na nabitie akumulátora  z terminálu CSS  na 80% budete potrebovať asi 30 minút. Pritom batériu je možné nabiť aj z domácej zásuvky, no na jej úplné nabitie budete potrebovať asi 10 hodín a za ten čas si môžete aj pospať, alebo sa venovať niečomu krajšiemu.

Výbava

Okrem rekuperačného brzdenia známeho pre elektrické vozidlá je Fuell vybavený takzvanými pasívnymi bezpečnostnými systémami. Zahŕňajú: sledovanie „slepých“ zón, asistenta zabránenia zrážkam, kamera na spätný pohľad, ABS.

Cena

Najsilnejšia modifikácia Fuell Flow bude stáť zákazníka 12 000 dolárov. Sériová výroba sa vykonáva na predobjednávku s vkladom 1 000 dolárov. Prvé dodávky sa uskutočnili na jeseň roku 2019.

Zdroj:elektro-vozidla